ASUS 27" gamingskärm ROG Strix XG27AQWMG
Art.nr: 90LM0BZ0-B01171 · EAN: 4711636168991
Produktbild saknas för ASUS 27" gamingskärm ROG Strix XG27AQWMG
Specifikationer
HDR
HDR10
Paneltyp
OLED
Skärmstorlek
27 tum
Uppdateringsfrekvens
280 Hz
Adaptiv synk
G-SYNC, FreeSync
Kontrastförhållande
Övriga specifikationer
EAN
HDR
HDR10
SKU
90LM0BZ0-B01171
Typ
Ingen
Synk
G-SYNC Compatible, FreeSync Premium
Vikt
6.7 kg
Bredd
60.5 cm
Färg
Svart
Höjd
50 cm
Art.nr
Gaming
Ja
Längd
18.8 cm
Modell
XG27AQWMG
Märke
ASUS
Skärm
27" OLED, 2560 x 1440
Teknik
Vit OLED
Bildyta
26.5"
Övrigt
OLED anti-burn-in funktioner
Paneltyp
WOLED
Svarstid
0.03 ms
Färgdjup
10 bit
HDR-stöd
Ja
Modell-nr
90LM0BZ0-B01171
Skärmtyp
OLED
Spänning
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Antal HDMI
2
Formfaktor
Desktop
Färgskala
99.5% DCI-P3
Färgstöd
1.073,7 miljoner färger (10-bit)
HDR-format
Pixelhöjd
0.229 mm
Skärmform
Platt
Energiklass
Klass F
Inspänning
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Kategorivag
Ljud & Bild > Bildskärm > LCD 25-28"
Kommentarer
Med ställ
Tillverkare
ASUS
VESA-fäste
Videoformat
QHD
AMD FreeSync
Anslutningar
DisplayPort, HDMI
HDMI-version
2.1
Pivot vinkel
-90 - 90°
Produktlinje
ASUS ROG Strix
Produktlänk
https://rog.asus.com/monitors/27-to-31-5-inches/rog-strix-oled-xg27aqwmg/
Skärmteknik
OLED-monitor
Typ av enhet
OLED-monitor - 27"
Färgkategori
Svart
NVIDIA G-SYNC
Nätspänning
AC 100-240 V
Skärmstorlek
27 tum
Stativ ingår
Storlek (tum)
67,3 cm (26.5")
Viewable Size
26.5 tum
Inbyggd kamera
Nej
Sync-teknologi
VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible
VESA-montering
100 x 100 mm
Hörlursutgång
Normal svarstid
0,03 ms (grå-till-grå)
Rotationsvinkel
-90/+90
USB-hubbversion
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Vridningsvinkel
90
DCI-P3-täckning
99,5%
Diagonal storlek
27"
Emballagets djup
18.6 cm
Emballagets vikt
9.1 kg
Inbyggd USB-hubb
Inbyggda enheter
USB 3.2 Gen 1 hubb
Inmatningssignal
2xHDMI, DisplayPort
Nätaggregatstyp
Extern
Produktens färg
Svarstid (medel)
0,03 ms
Antal DisplayPort
1
Bildförhållande
16:9
Djup (med stativ)
188 mm
Emballagets bredd
78 cm
Emballagets höjd
47 cm
Energiklass (HDR)
Klass G
Lutningsjustering
Monitoregenskaper
Skärmbeläggning
Bländbehandling
Typ av bildskärm
OLED-monitor / Vit OLED
Vikt (med stativ)
6,7 kg
Bredd (med stativ)
605 mm
Djup (utan stativ)
63 mm
Höjd (med stativ)
500 mm
Hörlursanslutning
3,5 mm
Positionsjustering
Vridbar bas, Pivot (rotation), Lutning, Höjd
Produktbeskrivning
ASUS ROG Strix XG27AQWMG - OLED-monitor - QHD - 27" - HDR
Vikt (utan stativ)
4,8 kg
Bredd (utan stativ)
605 mm
Dimensioner (BxDxH)
60.5 cm x 18.8 cm x 50 cm - med ställ
DisplayPort-version
1.4
Höjd (utan stativ)
368 mm
Inbyggda högtalare
Nej
Service och support
Begränsad garanti - 3 år Begränsad garanti - garanti för skärmbränning - 3 år
Typ av AMD FreeSync
FreeSync Premium Pro
Erforderlig frekvens
50/60 Hz
Förpackad kvantitet
1
Ljusstyrka för bild
1500 cd/m²
Typ av NVIDIA G-SYNC
G-SYNC Compatible
Uppdateringsfrekvens
280 Hz
Justerbar höjd (max)
11 cm
Kontrastförhållande
TV-mottagaravkänning
Tillverkarens garanti
3 års garanti
Uppdateringshastighet
280 Hz
Bildskärmsbeläggning
Bländbehandling
Inkluderade tillbehör
ROG-påse, ROG-dekal
Inmatningsanslutningar
2xHDMI, DisplayPort
Typ av säkerhetsplats
Kensington säkerhetsplats
Vertikal visningsvinkel
178
Max uppdateringsfrekvens
280 Hz
Native bildförhållande
16:9
Bildkontrastförhållande
Diagonal storlek (metrisk)
68.6 cm
Horisontell visningsvinkel
178
Strömförbrukning (typisk)
26.8 Watt
Strömförbrukning (vanlig)
26,8 W
Strömkonsumtionsställ med
0.5 Watt
VESA-infästningsgränssnitt
100 x 100 mm
Betraktningsvinkel (vertikal)
Kontrastförhållande (medel)
Stöd för VESA Adaptive Sync
Visningsbar storlek (metrisk)
67.3 cm
Energieffektivitetsklass (HDR)
G
Energieffektivitetsklass (SDR)
F
Vertikal uppdateringshastighet
41 - 280 Hz
HDR-teknik (High Dynamic Range)
HDR True Black 500, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Producentens garanti (månader)
36
Strömkonsumtion (vid läge av)
0.3 Watt
Betraktningsvinkel (horisontell)
Dimensioner (BxDxH) - med ställ
60.5 cm x 18.8 cm x 50 cm
URL med QR-kod för energimärke
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2468075
Antal USB typ A-portar nedströms
2
Bildens längd/breddförhållande
Horisontell uppdateringshastighet
30 - 480 kHz
Medföljande bildskärmstillbehör
ROG-påse, ROG-dekal
Strömförbrukning HDR (På-läge)
50 kWh/1 000 h
Strömförbrukning i avslaget läge
0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge
0,5 W
Strömförbrukning för SDR (På-läge)
25 kWh/1 000 h
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar
50 kWh
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar
25 kWh
Monteringsgränssnitt för platt bildskärm
100 x 100 mm